Tulosta

Osastot

SAL:n perusta on osastotoiminnassa

SAL:ssa on 21 toimitusosastoa ja lähes 80 prosenttia jäsenistämme kuuluu johonkin osastoon.
Jos työyhteisössä on vähintään viisi Journalistiliiton jäsentä, he voivat perustaa oman osaston.
Osaston perustamista helpottavia mallisääntöjä on saatavissa Journalistiliiton toimistosta.

SAL tukee osastojen toimintaa maksamalla huhti-toukokuussa varsinaisen osastotuen sekä
myöntämällä ylimääräisiä osastotukia.


Alla on lueteltu osastojen yhteyshenkilöt. Mikäli tiedoissa on virheitä, ilmoita korjaukset
osoitteeseen: kaija.plit(at)sal-info.org 

A-lehdet  
  • Puheenjohtaja Jarmo Hankivaara  jarmo.hankivaara(at)a-lehdet.fi 
  • Sihteeri Atso Mikkola atso.mikkola(at)a-lehdet.fi
  • Pääluottamusmies (A-lehdet oy) Paavo Martikainen paavo.martikainen(at)a-lehdet.fi 
  • Pääluottamusmies (Dialogi) Mikko Hirvonen mikko.hirvonen(at)dialogi.fi

Ay-lehtien toimitusosasto 
  • Puheenjohtaja Matti Rutonen matti.rutonen(at)oaj.fi 
  • Sihteeri Minna Ängeslevä, minna.angesleva(at)oaj.fi

Bonnier 
  • Puheenjohtaja Saara Pääkkönen saara.paakkonen(at)wsoy.fi 
  • Sihteeri Joel Kontro joel.kontro(at)wsoy.fi
  • Pääluottamusmies (WSOY) Alice Martin alice.martin(at)wsoy.fi 

Erikoislehtien toimitusosasto 
  • Puheenjohtaja Tiina Laitinen tiina.laitinen(at)suomi-seura.fi
  • Sihteeri  --

K-kauppiasliiton toimitusosasto
  • Puheenjohtaja Riitta Kilgast riitta.kilgast(at)k-
  • Sihteeri Kirsi Suurnäkki-Vuorinen kirsi.suurnakki-vuorinen(at)k-kauppiasliitto.fi
  • Pääluottamusmies Mariine Kopisto-Lindholm mariine.kopisto-lindholm@k-kauppiasliitto.fi

Kolmiokirja
  • Puheenjohtaja Eero Kettunen eero.kettunen(at)kolmiokirja.fi
  • Sihteeri-rahavarainhoitaja Susanna Harjukelo susanna.harjukelo(at)kolmiokirja.fi
  • Pääluottamusmies Maarit Nilsen maarit.nilsen(at)kolmiokirja.fi

Koneviesti
  • Puheenjohtaja Pekka Säilä pekka.saila(at)koneviesti.fi
  • Sihteeri Elina Varpuluoma  elina.varpuluoma(at)koneviesti.fi 

Kustannustoimittajien alueosasto
  • Puheenjohtaja Aino Rajala aino.rajala(at)vastapaino.fi
  • Sihteeri Sanni Tengvall sanni.tengvall(at)gaudeamus.fi 

Osasto Aller
  • Puheenjohtaja Lauri Laine lauri.laine(at)aller.com
  • Sihteeri Saara Ritvos saara.ritvos(at)aller.com
  • Pääluottamusmies Sari Nurmo sari.nurmo(at)aller.com

Otava
  • Puheenjohtaja --
  • Varapuheenjohtaja Silja Kinnunen silja.kinnunen(at)otava.fi 
  • Sihteeri Tiina Martin-Lundström tiina.martin(at)otava.fi 
  • Pääluottamusmies Mari Rakkolainen mari.rakkolainen(at)otava.fi

Otavamedia (entinen Yhtyneet Kuvalehdet)
  • Puheenjohtaja Marko Korhonen marko.korhonen(at)otavamedia.fi
  • Sihteeri  Satu Björn satu.bjorn(at)otavamedia.fi
  • Pääluottamusmies Tuomo Lappalainen tuomo.lappalainen(at)otavamedia.fi 

Pellervo
  • Puheenjohtaja Minna Aho minna.aho(at)pellervo.fi 
  • Sihteeri Kaija Rinkinen kaija.rinkinen(at)pellervo.fi
  • Pääluottamusmies  Minna Aho minna.aho(at)pellervo.fi

Sanoma Lifestyle 
  • Puheenjohtaja Pia Hyvönen pia.hyvonen(at)sanoma.com
  • Sihteeri Hannu Nieminen  hannu.nieminen(at)sanoma.com  
  • Pääluottamusmies Ilja Ojala ilja.ojala(at)sanoma.com
  • Sanoma Tekniikkajulkaisujen pääluottamusmies Mikko Kortelainen mikko.kortelainen(at)sanoma.com

Sanoma Pro 
  • Puheenjohtaja Heta Saxell heta.saxell(at)sanomapro.fi 
  • Sihteeri Jonna Ahti jonna.ahti(at)sanomapro.fi
  • Pääluottamusmies Tomi Sihvo tomi.sihvo(at)sanomapro.fi

Space Cadets (Like Kustannus Oy)
  • Puheenjohtaja Jaakko Launimaa jaakko.launimaa(at)like.fi
  • Sihteeri Mari Hyrkkänen  mari.hyrkkanen(at)like.fi
  • Pääluottamusmies Tommi Tukiainen tommi.tukiainen(at)like.fi

Suomen luonnonsuojeluliitto (SLL)
  • Puheenjohtaja Marika Eerola marika.eerola(at)sll.fi
  • Sihteeri & Taloudenhoitaja Elina Juva elina.juva(at)sll.fi 
  • Pääluottamusmies: Jouni Tikkanen jouni.tikkanen(at)sll.fi

Suomen Lääkärilehden toimitusosasto
  • Puheenjohtaja Hertta Vierula hertta.vierula(at)laakarilehti.fi 
  • Sihteeri Suvi Haapaniemi suvi.haapaniemi(at)laakarilehti.fi
  • Pääluottamusmies Marianne Jansson marianne.jansson(at)laakarilehti.fi 

Talentum
  • Puheenjohtaja Annika Korpimies annika.korpimies(at) almamedia.fi 
  • Sihteeri Saara Koho saara.koho(at) almamedia.fi 
  • Pääluottamusmies Marko Laitala marko.laitala(at) almamedia.fi